Daňové přiznání

8. ledna 2020 v 22:49
Lepší zítřek mě čekal v pondělí. V úterý jsem měla dovolenou. Že si udělám hezký den pro sebe a zařídím pár drobností. Jedna z drobností byla vyplnit přiznání k dani z nemovitostí, protože jsme si koupili garáž. Jelikož nemovitostí máme poskrovnu, tak vyplním pár čísel, upeču hraběnčiny řezy, půjdu na kafe s kamarádkou a večer do kina.
Plán byl jasný. V úterý jsem se krásně vyspala a hned po snídani se vrhla na daňové přiznání. Už jsem ho několikrát zvládla, takže jsem pokyny nečetla a začala rovnou vyplňovat. Všechno se zdálo být jasné, ale jen do doby, kdy jsem zjistila, že garáž má úplně jinou sazbu daně než byt. A že DP budu muset předělat. Nevadí, opravené to mám za chvilku a pak už jen pár drobností a bude hotovo. První drobnost byla pochopit, jakým koeficientem vynásobit výměru podlahové plochy zdanitelné jednotky. Nezbývalo, než se začíst do Pokynů. Oba koeficienty 1,22 i 1,20 byly vysvětleny ve dvou větách na 5 řádcích. Četla jsem to několikrát a čím dál pomaleji a nakonec se rozhodla ve stylu "F je hezčí" a jedno číslo prostě vybrala. Základní sazba daně byla z Pokynů, kupodivu, jasná.
Koeficient našeho města jsem na internetu našla rychle a dobrala se tak výsledné sazby daně. Krása. Vyplnila jsem spoluvlastnické podíly, dohledala, že místní koeficient naše město nevyužilo a tak se zdálo že po hodince a půl budu mít vše hotové, podepíšu a už jen samá pozitiva a radosti dovolenkového dne. Jenže. Bylo mi divné, že daň, kterou jsme dosud platili bez garáže je jiná, než vyšla mně. Tato myšlenka zcela podryla mé sebevědomí a já jsem šla hledat 12 let staré daňové přiznání včetně Pokynů jak jej vyplnit v roce 2007. Našla jsem obojí a na první pohled mi bylo jasné, že lepší zítřky nenastaly. Pokyny z roku 2007 byly na 4 strany a Pokyny současné jsou na 12 stran. Staré daňové přiznání mi v ničem nepomohlo a jen jsem propadla smutku jak je vše složitější. Sakra. Vždyť daně platí lidi, tak proč daňové přiznání není dělané pro lidi ale pro daňové poradce?
A tak jsem po 3 hodinách odešla na sraz s kamarádkou s pocitem naprosté neschopnosti a v hlavě mi stále znělo "Blaze tomu, kdo nic nemá" 😊.
Po návratu z kavárny jsem některé nejasné části pokynů chtěla probrat s manželem. Ale někde v polovině věty: "Koeficient 1,22 použijte pro zdanitelnou jednotku nebo souhrn zdanitelných jednotek nacházejících se v bytovém domě, které vykazujete na tomto listu, pokud je jejich součástí podíl na pozemku, nebo pokud vlastník jednotky je spoluvlastníkem jiného pozemku ve spoluvlastnictví vlastníků zdanitelných jednotek užívaného společně s těmito jednotkami," jsem pochopila, že se ztratil stejně jako já... Ani jeden jsme si nebyli jisti, jestli jsme v kuchyni zdanitelné jednotky nacházející se v bytovém domě .... s koeficientem 1,20 nebo 1,22. A tak pro zìdar dokončení daňového přiznání jsme si otevřeli láhev vína z roku 2017 a s obsahem alkoholu 12,5 %. Pokyny k tomu zatím nikdo nevydal, a tak jsme si ho s radostí vychutnali. Po 3 deci jsem daňové přiznání dokončila s nadhledem a rozhodností jakou by mi i daňař záviděl.
A tak nevím, jestli nás čekají lepší zítřky. Když si představím, že za 10 let budou pokyny k vyplnění DP obsáhlé jak Sebrané spisy Aloise Jiráska.... Řekla bych, že hodně bude záležet na dostupnosti kvalitního vína pro obyčejné lidi 🤔.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 9. ledna 2020 v 2:49 | Reagovat

Bez vína ani ránu. Resp. ani daňové příznání. :)

2 Kitty Kitty | E-mail | Web | 9. ledna 2020 v 8:07 | Reagovat

Za 10 let už budou ty lepší zítřky ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama