KPZ

23. srpna 2019 v 19:24
Zkratka KPZ pro mne prvních padesát let skutečně znamenala krabičku poslední záchrany. Měla jsem to štěstí, že jsem od 6. třídy chodila do pionýra, který nás jeden týden vychovával pro naši budoucnost, takže šití, pletení, vaření 😊. A druhý týden jsme chodili do klubovny, která byla vedena foglarovsky. Takže jsme jezdili na tábory pod stany, polní kuchyně, přírodní záchody a čištění zubů v potoce. My děti jsme tam byly šťastné a nikdo nikdy neonemocněl. Jen já jsem si opatřila nárt, že jsem měla puchýře jak balóny, ale z tábora jsem nejela ani za nic. Kluci mi vyrobili berli a nosili na latriny a vedoucí vozili na převaz, ale mohla jsem dokončit táborovou hru. A KPZ jsem potřebovala několikrát, většinou kvůli sirkám, šití a spínacímu špendlíku neboli sichrhajcce. Možná i kvůli jiným drobnostem, ale už si to nepamatuji.

Když začali před 10 lety jezdit na tábor děti, tak jsem musela KPZ znovu vytvořit a musím s ostudou přiznat, že jsem si její obsah vygooglila. Nebyla jsem schopná dát potřebné drobnosti dohromady. A taky je pravda, že ta socialismu nebyla KPZ tak "masňácká". Dneska je spousta drobných vychytávek, které se do krabičky krásně vejdou.

A letos se mi poštěstilo zapojit se do projektu KPZ, který s krabičkou ani s poslední záchranou nemá nic společného. Zkratka znamená komunitou podporované zemědělství. Do projektu jsem se zapojila hlavně proto, že společnost Možnosti tu jsou, která zaměstnává lidi se zdravotním znevýhodněním, znám dlouho a jejich práci obdivuji. Bylo mi jedno, jestli za vložené peníze dostanu nějakou zeleninu nebo jen podpořím dobrou věc. A odměnou je mi každých 14 dní plná taška zeleniny známé i neznámé.

Dovoluji si kopírovat text z webových stránek ekozahrady Raková, co novodobá KPZ znamená:
Komunitou podporované zemědělství (KPZ) je systém založený na přímém vztahu mezi spotřebiteli a producenty potravin, kteří společně sdílejí bohatství úrody i riziko neúrody.

https://www.ekozahradarakova.cz/co-je-kpz/
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | 23. srpna 2019 v 20:16 | Reagovat

Zajímavé spojení KPZ. Obojí je člověku prospěšné a hodí se jako chytrá možnost, jak přežít ;-)

2 Padesátka Padesátka | E-mail | Web | 24. srpna 2019 v 10:30 | Reagovat

Skvělý článek na TT, taky jsi mohla počkat do zítra, já zase nebudu mít z čeho vybírat nejlepší nedělní...:)

3 Sacharin Sacharin | Web | 25. srpna 2019 v 16:41 | Reagovat

Moc hezké vzpomínání :-) Taky se chystám pořídit si KPZ, ačkoli já ji nepotřebovala ani na tom táboře kdysi :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama