Přísloví

8. května 2019 v 18:26
Kniha Saturnin je napsaná geniálně, můžu ji číst pořád dokola. Nedokázala bych vybrat koho nebo jakou část mám nejraději. Ale vím přesně na koho nejčastěji vzpomínám. Na tetu Kateřinu, když si v různých situacích pomáhám příslovím. Zajímavé je, že kniha je nadčasová, ale přísloví mého mládí dnes nefungují.
V práci často myslím na přísloví "Co se v mládí naučíš, ke stáru jako když najdeš". No tak párkrát jsem to zkusila. Vůbec to nefungovalo. Naopak jsem byla označena za starou a zpátečnickou. A tak si potají tisknu různé potřebné dokumenty a barevným fixem si označuji důležité informace. Prostě se mi líp čte text na papíře než na obrazovce. Tak jak jsem se v mládí naučila.
Ani s příslovím "Práce kvapná málo platná" v práci neuspěju. Na všechno jsou časové limity a na nějaké dlouhé rozjímání o práci není čas.
"Bez práce nejsou koláče." No kdo dneska jí koláče? Všichni drží nějakou dietu nebo jí vše bio a bez bílých jedů... Ale zase říkat "Bez práce není raw strava" je prostě divné.
"Lež má krátké nohy, daleko nedojde". Vzhledem k tomu, že o délce nohou pravdy není žádné přísloví, tak bych s tím nikde moc neargumentovala, aby na mě lež nepodala trestní oznámení kvůli diskriminaci.
"S poctivostí nejdál dojdeš." Tak to už bylo zprofanované za komunistů, protože kdo nekradl, okrádal rodinu. To platí dodnes. Ale možná je toto přísloví myšlené tak, že když je člověk poctivý tak nenahromadí moc majetku, nemusí se o něj starat a má čas chodit dlouhé túry.
Na srazu třídy ze střední školy jsem se usmívala nad příslovím "Mladí ležáci, staří žebráci". Nejbohatší byli ti nejlínější spolužáci. Zřejmě byli aktivní až v okamžiku, kdy se jim to vyplatilo. Nebo se možná řídili příslovím "Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění". Těžko říct. Já znala jediného Čerta, to byl babičky pes a vždycky byl hrozně hodnej. Ani za dobrotu ani za podrbaní se mi peklem neodměnil.
Přísloví "Kdo chce kam, pomozme mu tam" je nepravdivé, ať cestuji kamkoliv, tak musím platit a nikdo mi s tím rozhodně nepomáhá.
"Kdo pozdě chodí sám sobě škodí" tak to úplně nesnáším. Chodím všude včas nebo spíš s předstihem a vždycky čekám. A jak čekám, tak jsem naštvaná, že zase na někoho čekám. Takže si škodím tak akorát sama sobě.

Jediné přísloví, které zaručeně funguje je "Sedávej panenko v koutě, budeš-li hodná, najdou tě." Ať sedím v jakémkoliv koutě, tak mě rodina najde a dožaduje se uvařit oběd, upéct buchtu, vyprat, vyžehlit, nakoupit ... Kdybych byla zlá, tak by mě nehledali. To by byl klid 😉.


PS: Já vím, filipika doktora Vlacha proti příslovím je lepší.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 8. května 2019 v 19:10 | Reagovat

Takových nadčasových i už neplatných přísloví je! A doba jejich pravost posouvá do výšin, že jen koukáme, co je všechno možné

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama