Vesmír a Příroda

21. března 2019 v 21:15
Málokdy se mu podařilo být doma, když se probouzela po dlouhém zimním spánku. Díval se na ni a cítil, že její spánek už je lehký. Jak se pomalu probouzela, tak uslyšel zpívat ptáky. Nesměle se rozezpívávali, ale svět už byl veselejší. Cítil, že slunce začíná hřát, že jaro je ve vzduchu. Byl rád, že před mnoha tisíci let dal planetu Zemi na starost právě Přírodě. Věděl, že ona jediná zvládne jeho pokus s lidmi. Příroda byla nádherná bytost, byla chytrá, uměla čarovat a dokázala si zřídit respekt. Uměla vytvořit neuvěřitelnou krásu z vody, ze stromů, z květin, z hor i z písku ve všech možných barvách. Stejně jako krásu uměla vytvořit i zkázu. Když se Vesmír rozhodl, že na planetě Zemi vyzkouší, jak přežijí myslící bytosti společně s rostlinami a zvířaty, tak potřeboval někoho, kdo bude schopen zakročit, kdyby se myslící bytosti vyvíjely nějak nepřívětivě. Příroda uměla být laskavá a poskytnout teplo, jídlo, vodu. Ale když se rozlobila, tak lítaly hromy a blesky, byly povodně nebo sucha, tsunami a zemětřesení. Vesmír občas s údivem sledoval snahu lidí zničit si planetu, na které mají vše pro život. Nechápal jak se můžou myslící bytosti chovat tak nesmyslně. A věděl, že Příroda Zemi ochrání. Zamyslel se a ani si nevšiml, že Příroda se už probudila a s úsměvem se na něj dívá.
"Vesmíre, ráda tě vidím. Jsi unavený ze své nekonečnosti a přišel sis po pár stoletích domů odpočinout?"
"Nejsem, ale chtěl jsem tě vidět a poptat se, jak se vyvíjí náš pokus. Jak se lidem daří soužití s tebou, Přírodo?"
"Lidi jsou úžasní. Jsou neuvěřitelně odolní. Vydrželi a přežili všechny moje zkoušky. Nemoce, přírodní katastrofy, hladomory. Zároveň jsou ale zvláštní tím, že si vymýšlejí pro sebe různé komplikace a zkouší se zničit sami. Hodně rozšířené je hromadné zabíjení ve válkách. Ale zkouší to i jednotlivě v autech, letadlech nebo nepřímo. Ničí si vodu, vzduch i půdu, likvidují lesy, vymyslí léky na nějakou nemoc a potom je jí i když to nepotřebují a ničí si tím zdraví. Taky si vytvořili permanentní stres a ten je likviduje pomalu, ale jistě. Ale taky ničí mě. Představ si, že jedni lidé vyrábí nějaké nepotřebné věci, které jiní lidé balí do igelitů, další lidé je převáží přes půlku světa k úplně jiným lidem, kteří si věc doma z igelitu vybalí, igelit vyhodí a za nějaký rok vyhodí i věc samotnou. A tak se pomalu planeta zahlcuje odpadky. Ale lidi zatím přežili vše a jejich počet několikanásobně vzrostl. Musím ale říci, že je i hodně lidí, kteří mě obdivují a milují a ti v souladu se mnou žijí, a snaží se planetu ochránit."
"Tak to na pěkné soužití s Přírodou nevypadá. Spíš na snahu jedné části lidí tě zničit a druhé části lidí jim v tom zabránit. A co přírodní národy? Ti přece žili v souladu s tebou i se mnou."
"Lidé, kteří s námi dvěma žili v souladu jako třeba indiáni, byli hodně likvidováni. Ať už rychle zabitím nebo pomalu odloučením od přírody a životem ve stresu."
"Tak podle toho co říkáš se zdá být náš pokus neúspěšný? Lidé nejsou schopni žít tak, aby byli s tebou, Přírodo, v souladu?"
"Je brzo vyhodnocovat. Lidé se chovají jinak než jsme předpokládali. Dali jsme jim dar myšlení a planetu, kde mají vše k životu. Ale v myšlení nastal zkrat. Místo aby žili v souladu se mnou i se sebou a dokázali se ze života radovat, tak se snaží vše přechytračit a využít ve prospěch jednotlivců. Myslím si, že jsou to takové začátečnické chyby. Dáme jim ještě pár tisíc let a uvidíme. Stále věřím, že pochopí. Že žít v souladu se mnou, Přírodou, je nijak mi neškodit ani nepomáhat, ale být mojí součástí. A když nepochopí a stále budou Zemi ničit, tak si s nimi dokážu poradit jednoduše a jejich existenci na Zemi ukončím. A potom můžeme zkusit jinou planetu a jiný typ myslících bytostí, co myslíš Vesmíre?"
"Určitě, v mé nekonečnosti je spousta planet a hvězdných soustav, které by o to stály. "

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 22. března 2019 v 13:06 | Reagovat

To je pěkně, smutně, ale zároveň pravdivě napsáno... Lidstvo jen ničí a drancuje krásu kolem sebe...

2 Magicmax Magicmax | E-mail | Web | 27. března 2019 v 18:55 | Reagovat

Líbí se mi, jak si hezky použila polidštění k vylepšení příběhu. Takové články moc nevýdám. Máš plné hodnocení! Tohle moc nevidím. Přemýšlím, že to navrhnu na přední stránu, ale nechci předchánět. Ať je to sebevíc boží, tak se musím umět udržet zkrátka a počkat jestli se najde i něco jiného. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama