Fotky

17. července 2017 v 23:11
Neumím cestovat sama, a tak když si chci splnit cestovatelský sen, stávám se účastnicí zájezdu. Moje poslední cesta byla s hotelbusem, což přináší mnoho výhod, ale největší je ta, že cestuje společně do 20 lidí. Jelikož to není žádný luxus, tak cestují většinou lidé obyčejní. Cesta byla poznávací. Poznávala jsem nejen cizí kraje a přírodní krásy, ale měla jsem možnost nahlédnout i do duší ostatních účastníků zájezdu.
Většina z nás fotila. Především krásnou přírodu, někdo sebe, a nejčastěji kombinaci obojího. Ale našly se dvě miniskupiny, které nefotily vůbec. Ne náhodou se jednalo o nejmladší a nejstarší cestovatele. Děti 6 a 9 let a dvě dámy 70+. Evidentně děti ani starší dámy nemají potřebu dokumentovat svůj život. Nebo fotit krásy kolem sebe na horší časy. Nebo nechtějí ztrácet čas ukazováním obrázků toho, co už bylo. Ani nemají potřebu vylepšit si svůj status na sociálních sítích.
Cestou jsme, jak jinak, potkávali zájezdy Japonců, kteří naopak fotí všechno a pořád. Člověk má dojem, že se dívají jen přes foťák. Vždy mi to připadalo směšné, kolik toho nafotí. Zdálo se mi nereálné, že by tolik fotek někdy skutečně prohlédli. Ale moje nová zájezdová přítelkyně mi vysvětlila, že Japonci si fotky doma prohlížejí s celou rodinou a baví se o tom kde byli, co viděli a je to posezení a vyprávění pro všechny. I pro ty, kteří cestovat nemohou. To sice změnilo můj pohled na Japonce, ale nikoliv na současné přehnané focení.
Taky na dovolené fotím. Neodolám si vyfotit krásnou přírodu. Nevím, proč to dělám, protože si fotky zpětně téměř nikdy neprohlížím. Žádná fotka nikdy nedokáže zachytit zážitek, ten je nepřenosný a nesdělitelný. I když nejsem na sociálních sítích, tak si nedokážu představit, že bych si nevyfotila jedinou fotku.
Ale vypadá to, že pokud se dožiju 70 let a budu ještě schopná cestovat, tak už se takovou zbytečností nebudu na cestách zdržovat. Budu se jen tiše dívat a žít tady a teď.
Sakra, nešlo by to o 20 let dřív? Určitě to vyzkouším. Už se těším na další cestu za poznáním...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama