Na celý život

15. června 2017 v 22:04
"Mami, a jak se pozná partner na celý život?"
No matko, co odpovíš na dotaz dospívající dceři? Těžký úkol.
Nejdřív jsem spolkla sarkastické odpovědi typu Když partneři zemřou mladí nebo Zítra si to vygooglíme nebo V dnešní době, na co? Byla jsem ráda, že i v době rozvodové moje dítě sní o vztahu na celý život. Tak, aby spolu hezky zestárli.
A tak jsem se snažila něco smysluplného dát dohromady. Vycházela jsem ze svých zkušeností, nic jiného ani neznám. Ale i když vztah funguje i po 25 letech, vím jaká je správná rada? A cesta, kterou jsme prošli, je správná? Je možné jí dát jako radu pro někoho jiného? Nevím. Vypotila jsem ze sebe následující.
Ve vztahu si neplánovat, že partnera převychovám. Nemyslet si, že ty, z mého pohledu roztomilé nedostatky, má jen proto, že mu nikdo dosud neřekl, jak se to má správně dělat. Vztah není škola, kde jeden vyučuje druhého.
Pokud mi na partnerovi něco podstatného vadí, tak si nemyslet, že to prostě vydržím. Celý život tolerovat něco, co leze na nervy, člověk nevydrží. A lety se většina vlastností více vyhrotí, resp. partneři již nemají sílu se přetvařovat a dělat "lepšími".
A pak jsem si vzpomněla na slova pana doktora Vogeltanze, že pro zdravý vztah je potřeba POR - pravdivost, otevřenost a rovnocennost.
Dá se ve dvaceti poznat vztah na celý život? Nedá, ale jisté je, že pokud se s partnerem můžete chovat uvolněně a ne se pořád snažit, tak je to slibný začátek :o)

Večer občas sedávám na balkově, civím na nebe a obdivuji ptáky. Za to, že umí létat, za to, jak krásně vypadají, za to, že umí krásně zpívat. Nechápu, jak může tak malé tělíčko tak hlasitě pět. Ale úplně nejvíc na nich obdivuji, že ptáci patří k nejvěrnějším zástupcům živočišné říše. 90 % jich je monogamních a tvoří páry na celý život. Vědci to zkoumali a objevili zásadní informaci, ze které bychom se mohli poučit a tvořit více celoživotních vztahů. A to hlavní moudro je: "Partnerský svazek je tím trvalejší, čím více se oba ptáci musejí na odchovu mláďat podílet."
Co k tomu dodat? Snad jen to, že když si ze mě můj tatínek dělal legraci a říkal "Nebuď labuť, když jsi husa", tak že to bylo velké vyznamenání. Jelikož při pozorování velkých hus zjistili, že když husa přijde o svého partnera, tak má bolestný výraz a postoj, přivřené oči, přestává přijímat potravu a obvykle po krátké době rovněž zahyne...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 madynka madynka | 16. června 2017 v 11:38 | Reagovat

Nojo ptáci to maj o dost jednodušší, dělají co je třeba a roztomilých zlozvyků si asi nevšímají. Pořád mají dost času se krásně proletět, (to se zřejmě neomrzí) a pak vyzpěvují jeden přes druhého. Všem to jde.  Nejsou na to žádná pravidla, noty nebo tak něco a nikdo tedy neví jak to má SPRÁVNĚ vypadat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama