Jak jsme hezky vyrostli

23. května 2017 v 22:31
V době socialismu jsem se narodila a prožila dětství a část mládí. Socialistický pohled na svět se mi zadřel pod kůži víc než bych čekala. Změnilo se toho hodně, ale hlavní rozdíl spatřuji v tom, že jsme neskutečně narostli. Někteří do výšky, někteří do šířky, většina výkonnostně, ale hlavně zabíráme čím dál víc místa na bydlení, na přesouvání z místa na místo, při trávení volného času.
Nemohu pochopit, kde jsme všichni za socialismu bydleli? Od revoluce se počet obyvatel ČR nijak zásadně nezvýšil a přesto se stále staví nové domy, nové byty a minimum se jich bourá. Kdo v nich žije? Odpovím si sama - je hodně rozvedených lidí, hodně lidí žije single, některé byty se pronajímají, někdo má prostě víc bytů na milostné avantýry a některé domky zůstaly jen jako víkendové chalupy. Taky mi není jasné, jak jsme se mohli přesouvat z místa na místo? Vždyť aut bylo málo a nemyslím si, že by autobusů nebo vlaků jezdilo o hodně víc. K tetě do vsi o víkendu nic nejelo ani tehdy. A když už auto v rodině bylo, tak jen jedno. A ještě jak byla auta maličká. Dnes bychom se do nich nevešli. A ty žalostně malé kufry. Vůbec by nezvládly přesunout tolik potřebných krámů. Nebo nechápu, co všichni dělali ve volném čase? Teď všichni sportují jako o život, že jsou narvané cyklostezky, hřiště, sjezdovky ... A jak jsme se mohli vejít na koupaliště, když nikdo doma neměl bazén? Dnes jsou na každé druhé zahradě jako samozřejmost. A co teprve rybáři. Jak mohli vůbec bez všech těch pochystátorů chytit nějakou rybičku???
Ano, vyrostli jsme materiálně, výkonnostně, umíme makat i si užívat. Ale myslím si, že nám všechny tyhle krámy štěstí nepřinesly. Zřejmě to bez téhle materiálně rostoucí etapy nešlo.
Nevím, jak ostatní lidé, ale já jsem se dostala do etapy zbavování se věcí. Líbí se mi, jak kolem mne narůstá prostor. Volný, kde není nic. Je to první "růst", který mne baví. A tak se opět dostávám do stavu jako v dětství. Mám jen pár věcí a stačí mi k životu i ke štěstí. Už nechci růst, stačí mi žít.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama