Hodní lidé

12. listopadu 2016 v 17:32
Ten je hodný, až to bolí. Říkala naše známá o dědovi. Vždycky jsem přemýšlela koho to asi bolí? Nás děti to nikdy nebolelo. Naopak, byly jsme za to vděčné. Dnes už to vím. Bolí to jen jeho samotného. Bolí to proto, že se rozdává ostatním a zpětná vazba je v lepší případě nulová nebo negativní.
Hodný člověk:
- umí naslouchat
- snaží se pomoci
- nehádá se a nekřičí
- neprosazuje se, protože nemá ambice
- máte vedle něj pocit, že jste důležití
- nechá vás vyniknout
- ambiciózní jedinci se k moci šplhají přes záda hodných lidí (nebo přes mrtvoly nehodných)
- když spadnete na dno, hodný člověk je vám oporou
- vás chápe
- nikoho nepodrazí
- o sobě nikdy nežvaní.
Každý se chce setkat na jakémkoliv úřadě s hodným a ochotným člověkem, který mu pomůže a poradí.
Každý má někoho hodného po ruce, když je mu nejhůř. Ale málokdy ho dobře zná.
Většinou jsou hodní lidé používáni jako hadr, který se namočí, vyždíme, použije a uklidí, až zase bude potřeba.
Hodně sebestředných extrovertů má pocit, že jejich blízký hodný člověk je na ně hodný, protože extrovert je tak úžasný. A je zaskočen a zlobí se, že je hodný i na jiné lidi. Ale hodní lidé jsou hodní, protože to je jejich hlavní povahový rys. "Hodnost" ale není slabost. Je to ohromná tichá síla, která dotyčného bolí jen proto, že je společností posuzovaná jako nudná, necílevědomá, nezábavná. Když hodný člověk zemře, tak se řekne: "To byl tak hodný člověk." Ale málokdo o něm ví, co měl rád, co ho zajímalo, co ho bavilo, čemu se smál a co nesnášel.

Empatie je dnes vlastnost, o kterou nikdo nestojí. Nikdo ji nechce mít a rozdávat se. Ale každý by rád, aby jej empaticky vnímali ti okolo. Aby každý měl pro ně pochopení.

Chtělo by se mi vykřičet do světa: "Znáte-li někoho hodného, nechovejte se k němu jako k rohožce před svým prahem. Vyzvedněte jej a vystavte v obýváku na polici a opatrujte jako oko v hlavě." I když to hodného člověka zaskočí a možná i vyplaší, tak bude šťastný. A už se nebude moci říkat, ten je ....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 madynka madynka | 15. listopadu 2016 v 10:32 | Reagovat

Tak já vim. Nikdo se mě neprosí, abych to nějak komentovala.... Je to zkrátka krásné, nic duchaplnějšího k tomu nemám. Vše důležité je už v textu.  Když se o někom řekne, ten je hodnej (bez toho "až to bolí" nebo jiného podobně pitomého upřesnění) cítim okamžitě náklonnost k tomu hodnýmu i k tomu, kdo to o hodném řiká....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama