Genderově vyvážený ekonomický cyklus

20. října 2016 v 17:03
Na škole nás učili mnohé. A mnohé je také zapomenuto. Kromě toho, že umím číst, psát a počítat, tak občas se mi vybaví i nějaká odborná poučka. Z ekonomiky nejčastěji vzpomínám na jednoduchý graf znázorňující fáze hospodářského cyklu. Zaujalo mne, že tyto fáze - expanze, konjunktura, recese a deprese - se prostě budou střídat a potkají mne za život zřejmě několikrát. V mládí mne toto zjištění zaskočilo, protože jsem byla připravena na expanzi, maximálně na konjunkturu. Ale rozhodně ne na depresi.
Postupem let jsem zjistila, že nás ve škole neučili o tom, že existuje ještě jiný ekonomický cyklus.
Cyklus, který např. u nás v bance vypadá takto:
1. - ženy pracují jako řadové zaměstnankyně. Každé čtvrtletí mají plán obchodů, který musí splnit. Když ho nesplní, mají problém. V první řadě se svým nadřízeným. Ve druhé řadě se svým místem. Ve tředí řadě se zachováním důstojnosti. Jsou to normální ženy, které pracují rády, jsou zvyklé se živit samostatně nebo se prostě podílejí na financování domácnosti stejně jako jejich muži. Tyto ženy do práce nechodí pro kapesné ani proto, že by je tak ohromně bavila. A už vůbec ne proto, že by chtěly mít nějaký plán, který musí plnit.
2. - těmto pracujícím ženám šéfují muži. Oni sice nejsou schopni tu náročnou mravenčí práci dělat. Ale ví co, kdy, jak a v jakém časovém horizontu mají udělat jejich podřízené.
3. - tito muži živí svoje děti. To je v pořádku. Ale často živí i svoje ženy, které jsou dospělé a svéprávné. Ty se buď starají o domácnost a rodinu nebo provozují nějakou činnost pro zábavu. Aby se doma nenudily. Tento typ činnosti většinou moc peněz do rodinného rozpočtu nepřinese. Ale ženy mohou dělat, co je baví. Bez plánu. A nikdo je neúkoluje, co, kdy, jak a v jakém časovém horizontu mají udělat.
4. - muži jsou pod tlakem, protože jsou jediní živitelé rodiny. Aby o práci nepřišli a měli odměny, tak musí tlačit na ženy z bodu 1, aby podávaly stále větší výkony a vytvářely lepší výsledky. A tak ženy z bodu jedna makají, aby uživily nejen muže, jeho děti, ale i manželku s jejími koníčky.
Mohlo by to být každému jedno. Ale není. Není to jedno ženám z bodu č. 1. Vím to, protože k nim patřím. Ženy z bodu číslo jedna nebaví živit nějaké cizí ženy.
A tak v okamžicích zcela ponižujících, kdy muž-šéf buzeruje své podřízené, co vše neudělaly a co musí v pracovní době i mino ní udělat, tak ony myslí na jeho ženu. Nejraději by ji poslaly do pr....... Ne není to tam, co myslíte. Tam brzy pošlou jeho. Jí by poslaly do práce. Pěkně do bodu č. 1.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama