Děti za oknem

14. července 2016 v 19:46
"Richarda to zajímá, vždyť jsem s ním dělal tu petici za otevírání oken." Tak zněla věta v běžném hovoru s mým synem, který studuje střední školu. Při slovu petice jsem se probrala a jelikož jsem nepochopila sdělené, tak jsem se ptala. "Petice?" "Jaká, proč, kde, s kým ...?" Odpověď zněla asi takto: "No sepsali jsme petici, že chceme, abychom mohli otevírat okna ve třídě. Obcházeli s ní třídy, vysvětlili o co jde, sehnali dost podpisů a předali vedení školy. A nestalo se nic." To jsem pochopila rychle, že se nestalo nic. Ale nepochopila jsem, co se děje s okny. To si studenti nemohou otevřít okno a vyvětrat si ve vydýchané třídě? Děti mi vysvětlily, že bez dozoru učitele rozhodně nééé. Jen na ventilačku. Z důvodu bezpečnosti dětí.
To mě rozhodilo. Chápala bych to v mateřské školce a možná ještě na 1. stupni školy, ale u dětí nad 10 let? Pokud si dobře pamatuju na svoje školní léta, tak tenhle problém jsme opravdu neřešili.
Uvědomila jsem si, jak velký alibismus to je. Jaký umělý svět pro děti vytváříme. Svět, ve kterém je chceme zachránit. Před čím? Před vypadnutím z okna? Před vyskočením z okna? V 15 letech?
Všemi těmi nařízeními se chrání jedna strana před druhou. Protože když někdo z okna vypadne, tak to neměl povolené a hotovo.
Pamatuji si dobu, kdy bylo jasné, že z otevřeného okna se může vypadnout. A tomu bylo třeba přizpůsobit svoje konání. A nebylo třeba žádné vyhlášky ani zákazu. Prostě to bylo jasné a pokud někdo z okna vyskočil, tak to bylo chápáno jako jeho rozhodnutí (nebo spíš hnutí mysli). Překvapivě jsme střední školu dostudovali všichni. A za celé čtyři roky nikdo neměl potřebu z okna vyskočit.
Ve výsledku je tolik nařízení a předpisů a záchranných vyhlášek, že mezi nimi není prostor na normální žití. Jedním kliknutím můžeme vidět celý svět pěkně bezpečně v počítači nebo v telefonu, ale podívat se ven na svoje nejbližší okolí nelze. Je to životu nebezpečné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama