Kolik řečí umíš?

21. února 2016 v 19:11
Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Autor citátu zřejmě myslel cizí jazyky. Jenže. Dnes jsme s kolegyněmi četly vysvětlivky k zadání údajů o firmě, zda je aktivní či pasivní entita, finanční či nefinanční atd. Ani jedna jsme nepochopila, co tím autor chtěl říci. A bylo to v češtině!!! I v jazyce mateřském lze mluvit mnoha jazyky. Každé zaměstnání, každá profese má svůj jazyk - doktoři, právníci, bankéři, pojišťováci, informatici, technici, umělci ..... I v jednotlivých profesích si mezi sebou občas nerozumí. Jsou v nich obory se spoustou dalších divných slov a zkratek.
S většinou těchto "jazyků" se v životě setkáváme, protože byť se to nezdá, tak většina profesí je pro lidi. Doktoři lidi léčí, právníci se snaží prosadit spravedlnost, informatici vymýšlí programy pro lidi, aby jim zjednodušili život, pojišťováci lidi i majetek pojistí proti všem špatnostem. Tak proč si v těch odborných jazycích nerozumíme?
No protože je na tom postaven BYZNYS. Návody, smlouvy, předpisy, zákony, příkazy, zákazy, instalace, recyklace, ......Věda dřív byla jen pro pár vyvolených inteligentů, kteří bádali nad novými léky a dalšími "zázraky". Dnes je věda ze všeho. Jak se najíst, jak se obléci, jak se vy....., jak se tvářit, jak se pohybovat, jak mluvit, jak sedět, jak ležet atd. atd. O všem se dá odborně dlouze mluvit a popsat stovky stránek. Dost často za podpory dotací. Proto je tolik různých jazyků v mateřštině.
Naštěstí zatím stále platí, že jeden jazyk je srozumitelný všem a to je ten od čtvrtého piva dále. To se pak domluvíte nejen v odborných jazycích, ale i ve všech řečech světa. Zřejmě pod heslem: "Pivaři všech zemí spojte se."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama