Jachta na Jadranu

16. ledna 2016 v 19:43
"Kapitalismus je mnohem lepší než socialismus, ale horší, než jsme čekali" praví se v jedné hře Jiřího Suchého.
V rozhovoru pro Reportér na podobné úvahy reagovala Magda Vašáryová dotazem: "A jak, proboha, jsme si to představovali? Že všichni budou mít jachtu na Jadranu?"
To mě pobavilo. Představila jsem si deset milionů jachet na Jadranu. Bylo by dost plno, že?
Ale nad dotazem jsem se zamyslela. Jak jsem si představovala život po listopadu 89? Bohužel si to pamatuju úplně přesně. Jak už jsem takovej naivní dobrosrdečnej trouba, tak to poslední, na co bych pomyslela, byl majetek. A o jachtách jsem měla pramalou představu.
Pro mě znamenal konec socialismu konec zlých lidí. Milovala jsem Rychlé šípy. Tím, že byly za socialismu zakázané, tak to pro mě byla jasná známka špatnosti systému. No a viděla jsem to zcela jednoduše. Socialismus skončil, Foglarovi knihy mohly být vydávány a čteny a lidi se mohli podle nich začít chovat. Už jim žádnej komunista nemohl bránit. Tak jednoduše jsem si změnu představovala. Vždy jsem si řídila heslem "Chovej se k lidem tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě". Při revoluci byla tak srdečná nálada, že jsem brala jako samozřejmost, že se lidi začnou chovat "lépe".
A ještě v jednom bodě jsem měla jasno. Těšila jsem se na ochotné prodavačky. Asi jsem si myslela, že jejich neochota nějak souvisí se snahou ochromit socialistické zřízení. Dnes si můžu myslet, že chtějí ochromit firmu, která jim platí směšné peníze. Ale pořád mám raději neochotnou prodavačku než prodavačku ochotnou do chvíle, kdy řeknete, že si nic nekoupíte a ona reaguje podrážděně.
Jak jsme si to tedy představovali? Jisté je, že každý úplně jinak.
Ti, kteří mají jachtu na Jadranu nebo jinde, si to určitě představovali přesně takhle.
A příznivci Foglara? Ti se zřejmě sešli v Bruselu a chtějí zachránit svět. Různými nařízeními chtějí pořád někoho zachraňovat zřejmě proto, aby si mohli za dobrý skutek vybarvit modré okénko.
A já? Já neumím jazyk, tak jsem se do Bruselu nedostala. Rychlé šípy i Foglara mám stále ráda. A taky se pořád držím svého hesla!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama