Zrychlená doba

18. prosince 2015 v 19:30
Tak máme nového šéfa. Je to mladý kluk. Zmínil se, že doba se zrychlila a obchod udělá jen ten, kdo je rychlejší. Zaujalo mne, že už ve svých 30 letech ví, že se doba zrychlila. Podle čeho asi tak soudí? A co bude říkat za dalších 30 let?
To, že se doba zrychlila slyším všude, pořád dokola a už hodně dlouho. Jenže co to je doba? Doba je časově omezený úsek. Úsek se může zkrátit nebo prodloužit. Zrychlil se tedy čas? Pokud vím, tak den má pořád 24 h a rok 365 dní. Země se taky kolem své osy netočí rychleji ani nelítá kolem Slunce jako blázen. Představila jsem si zrychlenou dobu jako v Malém princi na planetě, kde každou minutu lampář rozsvěcel a zhasínal lampu. Dny a noci už byly tak krátké. Kdyby si Země uvědomila, že se doba zrychlila, roztočí se tak rychle, že už nás tu gravitace neudrží a začneme pěkně lítat do vesmíru. Zemi by se výrazně ulevilo. Naštěstí nic takového se nestalo a čas plyne pořád stejně.
Takže se zrychlenou dobou asi myslí fakt, že toho my lidé stihneme čím dál více ve stejném časovém úseku. Těším se na Vánoce. V televizi bude místo 20 pohádek 100 pohádek. Úplně vidím Vladimíra Menšíka, jak nese Popelce tři oříšky a říká jí: "Holka, doba se zrychlila, není čas trdlovat po lese a na plese." A dá jí jeden ořech se svatebními šaty. Za 15 minut je pohádka shlédnutá, nač se zdržovat komplikacemi se střevíčkem?
Nebo by knižní vydavatel mohl vydat místo 20 detektivek 50 knih. Na prvních pěti sránkách by se popsal zločin a kdo ho vyšetřuje a na druhých pěti stránkách by bylo objasnění zločinu a případné vysvětlení, proč to kdo udělal.
No a ve sportu? Tam by se našlo příležitostí. Fotbal by se mohl hrát dvakrát 15 minut. Stihlo by se za odpoledne hodně zápasů.
Jen by se to nelíbilo romantikům, čtenářům a fanouškům.

První vlaštovky Doby zrychlené už máme. Můžeme cestovat po celém světě na víkendové pobyty nebo zajet si na den k moři. Množství informací, které se objeví po pár kliknutí je neuvěřitelné a před lety by se sháněly několik dní, měsíců. Dopisy nepíšeme, stačí krátký mail nebo lépe sms složená ze zkratek. V dabingu nedostanou herci čas na pořádnou práci, stačí když se to nějak česky namluví.

Ale doba za to nemůže, ta je pořád stejná. Může za to lidská touha mít všechno, rychle a levně. Pod pojmem "zrychlená doba" je skryta nenažranost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 madynka madynka | 26. prosince 2015 v 0:26 | Reagovat

Zase se mi to moc líbí. No a odpovídá to. Tak schválně, kdo toho víc stihne? Co když to bude jako s auty? Když jsou pořád v provozu. Vezou majitele do práce z rodinného domku v satelitu, na obchodní jednání přes půl republiky, na pracovní večeři, do kina, na fotbalové utkání, zahrát si tenis s kolegou, taky k moři, na hory...opotřebují se dříve, než auta která se použijí jen občas, když je to důležité....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama